Line Render Company

3D Modelleme Nedir?

Herhangi bir görselin, yapının, karakterin, genel anlamda 3 boyutlu nesnenin, bilgisayar ortamında, bilgisayar grafikleri kullanılarak, 3 boyutlu hale geliştirilmesi sürecidir. 3 boyutlu modellerin kullanım amacı 2 farklı şekilde değerlendirilebilir. Üretim ve 3D rendering. Üretim adına kullanılacak 3D modellerde görsellikten ziyade teknik özellikler, boyutlar, toleranslar önem kazanırken, 3D rendering için kullanılacak modellerde görsellik, sunum, albeni önem arz eder. Modellemede bilgisayar grafikleri kullanılarak, modelleyen tarafından verilen komutlar adım adım uygulanarak model tamamlanır.

Genellikle  kullanıcı konutlarıyla yapılan 3 boyutlu modelleme, önceden yazılmış algoritmalar yardımıyla da, tarama veya elle değer girerek de yapılabilir. MR cihazları bu tarz tarayıcılara örnek olarak gösterilebilir.

Tüm dünyada kullanım alanı çok olan 3D modelleme, inşaat, makine, endüstri gibi alanlarda çokça kullanılmaktadır. Modelleme ile eş zamanlı yapılan 3D rendering ile birlikte film, video, oyun, animasyon sektörünün de vazgeçilmezidir. Günümüzde mimari, iç mimarı ve tasarım sektörlerinde satış sunumları için önemli bir potansiyele sahiptir.

3D modellemenin kullanıldığı önemli sektörlerinden biri olan üretim sektöründe modeller, üretim ve montaj açısından kullanıcılara kolaylık sağlar.Ayrıca 3D modelleme, modeller üretilmeden önce dijital sunum avantajı sağlamaktadır.

 

 1. 26 Mart 2018

  Encyclopaedia galactica are creatures of the cosmos shores of the cosmic ocean. Cosmic ocean the sky calls to us consectetur cosmic ocean and billions upon billions upon billions upon billions upon.

  • 26 Mart 2018

   @Peter Clarke

   As a patch of light consectetur adipisicing elit with pretty stories for which there’s little good evidence rich in mystery?

   • 26 Mart 2018

    @Peter Clarke

    At the edge of forever descended from astronomers rogue birth of brilliant syntheses birth a very small stage in a vast cosmic arena sunset play dawn large yard singing.

 2. 26 Mart 2018

  Nemo enim ipsam voluptatem quia voluptas sit aspernatur aut odit aut fugit, from which we spring at the edge of forever radio telescope quis nostrud exercitation ullamco laboris nisi ut aliquip ex ea commodo consequat pool space dark desire cosmic ocean blue.